Opóźnienie w płatności lub częściowa opłata wystawionej faktury. Takie problemy mają przedsiębiorcy w wielu branżach, zwłaszcza w czasie pandemii COVID-19. W jaki sposób można odzyskać dług od dłużnika? Co zrobić w sytuacji, gdy dłużnik nie chce zapłacić?
Według prawa windykacja jest odzyskaniem należności za pomocą środków zgodnych z prawem obowiązującym w danym kraju. Głównym celem tego działania jest zmotywowanie dłużnika do spłacenia swojego zobowiązania. Postępowanie windykacyjne musi być zawsze przeprowadzane zgodnie z prawem.
W Polskim prawie wyróżnia się dwa rodzaje windykacji:
Opóźnienie w opłacaniu faktur dotyka ponad 70% polskich firm. Dla prawie 60% małych i średnich firm nawet 30-dniowe opóźnienie w płatnościach powoduje obawę o utratę płynności finansowej. Z zapłatą faktury spóźniają się zarówno stali, jak i nowi klienci.
Pierwszym etapem jest monit/wezwanie do zapłaty. Takie wezwanie warto wysłać mailem lub zadzwonić. Jeśli nie przyniesie to rezultatów, należy wysłać pocztą wezwanie do zapłaty. W piśmie powinny zostać zawarte:
Jeśli nie ma możliwości polubownego odzyskania należności, należy złożyć pozew do Sądu Cywilnego. W pozwie muszą zostać zawarte wszystkie dane dłużnika, wysokość sporu wraz z odsetkami i uzasadnienie. Pozew należy złożyć w trzech egzemplarzach (dla sądu, dłużnika i wierzyciela).
Jeśli wierzycielowi zależy na czasie, to warto złożyć pozew w e-sądzie. Takie postępowanie kończy się nakazem zapłaty i wysłaniem do dłużnika nakazu zapłaty listem poleconym.
Zlecenie odzyskania należności firmie windykacyjnej obejmuje najczęściej szereg działań – od monitów i ponagleń do zapłaty, przez wpis do BIG i BIK, wsparcie w procesie sądowym i egzekucji komorniczej. Warto wiedzieć, że skuteczność działań prowadzonych przez firmę windykacyjną jest zależna od kilku czynników:
Prowizja od przeprowadzanej windykacji wynosi od kilku do kilkunastu procent. Warto wiedzieć, że dłużnik jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia firmie windykacyjnej.
Ostatnim sposobem na odzyskanie należności od dłużnika jest sprzedanie długu na giełdzie. Informacja o długu jest ogólnodostępna. Przedsiębiorca może sprzedać dług za konkretną kwotę lub wystawić dług na aukcji. Firma, która kupi taki dług, staje się jego właścicielem. Niestety bardzo często przedsiębiorca jest zmuszony sprzedać dług poniżej jego wartości.
Fot. główna: pexels/pixabay.com