Jak firma może odzyskać dług od wierzyciela?
O Życiu

Jak firma może odzyskać dług od wierzyciela?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Opóźnienie w płatności lub częściowa opłata wystawionej faktury. Takie problemy mają przedsiębiorcy w wielu branżach, zwłaszcza w czasie pandemii COVID-19. W jaki sposób można odzyskać dług od dłużnika? Co zrobić w sytuacji, gdy dłużnik nie chce zapłacić?

Windykacja w świetle prawa

Według prawa windykacja jest odzyskaniem należności za pomocą środków zgodnych z prawem obowiązującym w danym kraju. Głównym celem tego działania jest zmotywowanie dłużnika do spłacenia swojego zobowiązania. Postępowanie windykacyjne musi być zawsze przeprowadzane zgodnie z prawem.

Mężczyzna w garniturze siedzący przy biurku i rozmawiający przez telefon
pixabay.com/espartgraphic

W Polskim prawie wyróżnia się dwa rodzaje windykacji:

 • miękką – są to łagodne formy odzyskiwania długu, czyli maile, telefony i monity z wezwaniem do zapłaty;
 • twardą – ten rodzaj windykacji stosowany jest, gdy windykacja miękka nie przynosi żadnych efektów. Jest ona skuteczna np. gdy dłużnik nie ma środków do spłacenia zobowiązania lub unika kontaktu. Obejmuje ona m.in. wpis do rejestru dłużników, postępowanie sądowe.

Samodzielne odzyskanie należności

Opóźnienie w opłacaniu faktur dotyka ponad 70% polskich firm. Dla prawie 60% małych i średnich firm nawet 30-dniowe opóźnienie w płatnościach powoduje obawę o utratę płynności finansowej. Z zapłatą faktury spóźniają się zarówno stali, jak i nowi klienci.

Monit/wezwanie do zapłaty

Pierwszym etapem jest monit/wezwanie do zapłaty. Takie wezwanie warto wysłać mailem lub zadzwonić. Jeśli nie przyniesie to rezultatów, należy wysłać pocztą wezwanie do zapłaty. W piśmie powinny zostać zawarte:

 • dane wierzyciela i dłużnika;
 • data i miejsce;
 • własnoręczny podpis wierzyciela;
 • wysokość roszczenia;
 • numer i seria faktury;
 • termin i sposób zapłaty zadłużenia;
 • ostrzeżenie o konsekwencjach np. informacja, że zostaną naliczone odsetki za nieterminowe opłacenie od wysokości faktury.

Pozew do sądu

Jeśli nie ma możliwości polubownego odzyskania należności, należy złożyć pozew do Sądu Cywilnego. W pozwie muszą zostać zawarte wszystkie dane dłużnika, wysokość sporu wraz z odsetkami i uzasadnienie. Pozew należy złożyć w trzech egzemplarzach (dla sądu, dłużnika i wierzyciela).

Jeśli wierzycielowi zależy na czasie, to warto złożyć pozew w e-sądzie. Takie postępowanie kończy się nakazem zapłaty i wysłaniem do dłużnika nakazu zapłaty listem poleconym.

Zlecenie odzyskania należności firmie windykacyjnej

Zlecenie odzyskania należności firmie windykacyjnej obejmuje najczęściej szereg działań – od monitów i ponagleń do zapłaty, przez wpis do BIG i BIK, wsparcie w procesie sądowym i egzekucji komorniczej. Warto wiedzieć, że skuteczność działań prowadzonych przez firmę windykacyjną jest zależna od kilku czynników:

 • wysokości zadłużenia,
 • branży,
 • czy zobowiązanie nie jest przeterminowane,
 • okoliczności powstania zadłużenia.

Prowizja od przeprowadzanej windykacji wynosi od kilku do kilkunastu procent. Warto wiedzieć, że dłużnik jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia firmie windykacyjnej.

Sprzedaż długów na giełdzie

Ostatnim sposobem na odzyskanie należności od dłużnika jest sprzedanie długu na giełdzie. Informacja o długu jest ogólnodostępna. Przedsiębiorca może sprzedać dług za konkretną kwotę lub wystawić dług na aukcji. Firma, która kupi taki dług, staje się jego właścicielem. Niestety bardzo często przedsiębiorca jest zmuszony sprzedać dług poniżej jego wartości.

Fot. główna: pexels/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie kolory ubrań najlepiej podkreślają twoją urodę?
Jakie kolory ubrań najlepiej podkreślają twoją urodę?
Odkryj, jak wybrać kolory ubrań, które najlepiej wydobędą twoją urodę. Dowiedz się, jakie kolory pasują do twojego typu cery i koloru włosów.
Tworzenie własnego stylu: podróż ku autentyczności i urodzie
Tworzenie własnego stylu: podróż ku autentyczności i urodzie
Odkryj swoją autentyczność poprzez kreowanie niepowtarzalnego stylu. Wyróżnij się spośród tłumu i odkryj prawdziwe piękno, które płynie z twojego wnętrza.
Jak wybierać komfortowe ubrania do spania z motywami twoich ulubionych superbohaterów?
Jak wybierać komfortowe ubrania do spania z motywami twoich ulubionych superbohaterów?
Odkryj nasze wskazówki na temat wybierania wygodnych ubrań do spania z nadrukami twoich ulubionych postaci z komiksów. Zanurz się w świecie modnych piżam i dowiedz się, jak one mogą uatrakcyjnić Twoje doznania senne.
Ostatnie wpisy