Curly girl method – na czym polega?
O Urodzie

Curly girl method – na czym polega?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czasami trudno okiełznać burzę kręconych włosów. Na szczęście są metody pozwalające wydobyć idealny skręt i nadające połysk. Jedną z nich jest „curly girl method”.

Curly girl method to po prostu określony sposób pielęgnacji włosów kręconych, uważany za jeden z najlepszych. Twórczynią metody jest amerykańska stylistka włosów, specjalistka od loków Lorraine Massey, która po raz pierwszy przedstawiła omawianą pielęgnację w 2001 roku w swojej książce „Curly Girl: The Handbook”. Massey jest także założycielką marki kosmetyków do włosów Deva Curl i pomysłodawczynią rodzaju cięcia włosów kręconych na sucho. Stosowanie zaleceń metody curly girl pomaga wydobyć piękny skręt loków i utrzymać wymagające włosy kręcone w lepszej kondycji. Na czym dokładnie polega ta metoda?

Założenia curly girl method

Metoda curly girl opiera się na delikatnej pielęgnacji, począwszy już od samego mycia. Według najważniejszego założenia należy wykluczyć szampony, które zawierają silne detergenty myjące, takie jak ALS, SLS czy SLES. Na opakowaniach mogą kryć się pod nazwami:

  • sodium lauryl sulfate,
  • sodium laureth sulfate,
  • alkylbenzene sulfonate,
  • ammonium laureth sulfate,
  • sodium alkyl sulfate,
  • sodium cetearyl sulfate,
  • tea lauryl sulfate.

Unikamy także silikonów (substancje kończące się na -cone, -xane i -silicate) i wszystkich substancji tworzących obciążającą otoczkę wokół włosa. Stosując się do curly girl method, rezygnujemy z wszelkich kosmetyków (szamponów, masek i odżywek) z parafiną i jej pochodnymi, gumami (np. guma ksantanowa), woskami (m.in. wax, cera) i olejami mineralnymi (paraffinum, petrolatum).

Curly girl method całkowicie wyklucza stosowanie szamponów. Do mycia włosów używa się lekkich odżywek, masek i balsamów o prostych składach. Szamponem myjemy kręcone włosy tylko raz na 2–3 tygodnie, aby oczyścić loki z pozostałości kosmetyków.

Kolejnym istotnym założeniem jest mycie włosów letnią wodą. Po umyciu odsączamy nadmiar wody, najlepiej używając bawełnianej koszulki, a nie ręcznika. Następnie pozwalamy włosom wyschnąć naturalnie. Jeśli się spieszymy i musimy wysuszyć loki suszarką, nie ustawiajmy jej na najwyższą temperaturę.

Dlaczego curly girl method wyklucza stosowanie szamponów? Włosy kręcone są delikatne i suche, więc potrzebują odpowiedniego nawilżenia na wszystkich etapach pielęgnacji. Odżywka jest delikatniejsza niż szampon, nie przesusza włosów i wpływa na dobrą kondycję skóry głowy.

Pielęgnacja według curly girl method krok po kroku

Krok 1

Zanim zastosujemy metodę curly girl musimy oczyścić włosy z obciążających kosmetyków. W tym celu myjemy włosy szamponem z silnym detergentem.

Krok 2

Teraz czas na mycie loków według curly girl method. Na mokre włosy nakładamy delikatną odżywkę. Możemy rozcieńczyć ją wodą, żeby lepiej się rozprowadzała. Wmasowujemy kosmetyk i myjemy nim włosy tak, jak myjemy szamponem.

Krok 3

Spłukujemy odżywkę, odciskamy nadmiar wody i nakładamy kolejną odżywkę lub maskę o bogatszym składzie. Wgniatamy kosmetyk we włosy i spłukujemy letnią wodą po kilkunastu minutach. Nadmiar wody odsączamy przy użyciu bawełnianej koszulki.

Krok 4

W mokre włosy, na całej długości, wgniatamy stylizator do loków (może to być gotowy kosmetyk lub żel z siemienia lnianego). Na koniec nakładamy olejek. Dzięki niemu włosy będą dobrze nawilżone i wygładzone.

Zdj. główne: 5033181/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie kolory ubrań najlepiej podkreślają twoją urodę?
Jakie kolory ubrań najlepiej podkreślają twoją urodę?
Odkryj, jak wybrać kolory ubrań, które najlepiej wydobędą twoją urodę. Dowiedz się, jakie kolory pasują do twojego typu cery i koloru włosów.
Odkrywając tajniki perfekcyjnego makijażu: porady ekspertów
Odkrywając tajniki perfekcyjnego makijażu: porady ekspertów
Poznaj tajemnice idealnego makijażu od najlepszych w branży. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak kreować nieskazitelny look i jakie triki stosują profesjonaliści.
Jak wybrać idealny zestaw klocków dla młodego pasjonata modelarstwa
Jak wybrać idealny zestaw klocków dla młodego pasjonata modelarstwa
Odkryj, jak wybrać idealne klocki dla młodego pasjonata modelarstwa. Porównamy rodzaje zestawów, uwzględniając wiek, zainteresowania i poziom umiejętności.
Ostatnie wpisy