Jak dobrze dobrać soczewki kontaktowe do korekcji wad wzroku?
O Urodzie

Jak dobrze dobrać soczewki kontaktowe do korekcji wad wzroku?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych do korekcji wad wzroku może być niejednokrotnie wyzwaniem. W ogromie dostępnych produktów łatwo się zgubić. Czy wiesz, jaka jest różnica pomiędzy soczewkami sferycznymi, a torycznymi? Jakie materiały stosowane są w ich produkcji i jak dobiera się soczewki zależnie od typu wady wzroku? W tym artykule odpowiemy na te i wiele innych pytań.

Rodzaje soczewek kontaktowych w korekcji wad wzroku

Na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek kontaktowych, które pozwalają na skuteczną korekcję różnych wad wzroku. Są to głównie soczewki sferyczne, soczewki toryczne i soczewki progresywne.

Soczewki sferyczne są najczęściej stosowanym rodzajem soczewek. Służą do korekcji krótkowzroczności i dalekowzroczności. Działają poprzez skupianie światła na jednym punkcie na siatkówce oka, co pozwala na wyraźne widzenie.

  • Soczewki toryczne są zalecane dla osób z astygmatyzmem – wadą oka, która powoduje zniekształcenie obrazu. Soczewki te skorygują krzywiznę rogówki, aby obraz był jasny i ostry.
  • Soczewki progresywne to najnowsza innowacja w technologii soczewek kontaktowych. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z widzeniem na różne odległości. Na jednej soczewce zawarte są różne mocy, które pozwalają na wyraźne widzenie bliskich i dalszych obiektów.

Wybór odpowiedniego rodzaju soczewek jest kluczowy dla skutecznej korekcji wzroku. Korzystając z takiej formy usługi, jak korekcja wzroku Poznań zawsze pomoże Ci dobrać najodpowiedniejszy rodzaj soczewek dla Twojego wzroku.

Materiały stosowane w produkcji soczewek kontaktowych

Materiały soczewek, które są stosowane w ich produkcji, mają ogromne znaczenie dla zdrowia i komfortu naszych oczu. Dwie najczęściej stosowane substancje to hydrożel i silikonowy hydrożel. Hydrożel jest miękki i elastyczny, dobrze przepuszcza tlen, co jest niezbędne dla zdrowia naszych oczu. Może jednak czasem powodować nieco podrażnienia po długotrwałym noszeniu.

Silikonowy hydrożel to późniejszy rozwój technologii. Jest bardziej odporny na wysuszenie, co przekłada się na większy komfort noszenia przez cały dzień. Ponadto silikonowy hydrożel ma większą przepuszczalność tlenu, co jest korzystne dla zdrowia oka. W skrócie wybór materiału soczewek zależy od kilku czynników, takich jak:

  • Indywidualne preferencje
  • Rodzaj wady wzroku
  • Czas noszenia soczewek w ciągu dnia
  • Potrzeba przepuszczalności tlenu

Dobór soczewek kontaktowych w zależności od rodzaju wady wzroku

Różnego rodzaju wady wzroku, takie jak astygmatyzm, krótkowzroczność oraz dalekowzroczność, wymagają odpowiedniego doboru soczewek kontaktowych. Właściwy dobór soczewek jest kluczowy dla komfortu i zdrowia naszych oczu. Najważniejsze jest, aby nie bazować na ogólnych poradach, ale zwrócić się do specjalisty, gdyż każde oko jest inne i wymaga indywidualnego podejścia.

W przypadku astygmatyzmu dobór soczewek może być nieco bardziej skomplikowany, ponieważ soczewki muszą być specjalnie dostosowane do kształtu oka. Z kolei dla krótkowzroczności i dalekowzroczności ważny jest głównie stopień wady, jaki jest do skorygowania. Zapewne nie trzeba przypominać, jak ważne jest regularne kontrolowanie stanu naszego wzroku, aby mieć pewność, że nosimy odpowiednie soczewki. Pamiętajmy – dobór soczewek to niezwykle ważny proces dla naszego zdrowia wzrokowego!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*